امروز سه شنبه 26 تیر 1397 ساعت 10:29:30

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
فوتو شهر

کد خبر : 1277 - تاریخ انتشار : یکشنبه 03 خرداد 1394 - ساعت: 23:17

چاپ
علامه ایازی و شهید صیاد شیرازی

علامه ایازی و شهید صیاد شیرازی


حجت الاسلام والمسلمین امیری سوادکوهی از نویسندگان جوان شیعه در کتاب” ایازی از ملکوت” با بیان خاطره ای از استاد ارزشمندش ، مرحوم آیت الله علامه حاج شیخ ابوالحسن ایازی مازندرانی قدس سره از بزرگان علمی شیعه و از صاحب نفسان و عباد و زهاد کم نظیر و از بزرگان اخلاق جهان اسلام و مدافعین حریم ولایت ، به جریان دیدار شهید صیاد شیرازی با معظم له اشاره نموده و سر انجام نتیجه گیری جالب و قابل تأملی نموده است.
ایشان می نویسند :


مرحوم علامه ایازی رضوان الله تعالی علیه می فرمودند: خدا شهید صیاد شیرازی را رحمت کند، وقتی به بهشهر آمده بود، گفت: می‌خواهم فلانی را ببینم. فرماندار با من تماس گرفت که جناب صیاد شیرازی آمده این جا و بسیار مایل است که شما را ببیند. شام این جاست. شما هم تشریف می‌آورید؟ گفتم … نه، بنده عادت ندارم جایی بروم. من همان نان خشک خودم را می‌خورم… شما بیایید. گفت:  پس ما ساعت نه شب به آن جا می‌آییم ، به فرماندار گفتم: ما این‌جا حفاظ و پناهگاهی که شما دارید نداریم! (آن وقت‌هایی بودکه بخاطر جنگ و… پناهگاه درست می‌کردند). . . گفتند: مشکلی نیست و خدمت می رسیم، خلاصه آمدند و در حسینیه ما نشستند.من که وارد حسینیه شدم دیدم صیاد شیرازی آنجا نشسته… به طرف او رفتم و دست صیاد را گرفتم و به او گفتم بیایید برویم پناهگاه!  او خیال کرد آن‌جا پناهگاه درست کردیم! آهسته آهسته او را پهلوی منبر آوردم و به او گفتم:  پای این منبر پناهگاه ما است.!این درسی بود که علامه ایازی رضوان الله تعالی علیه در اوّلین دیدارش به شهید صیاد شیرازی آموخته بود که منبر سیداشهدا علیه السلام را بعنوان پناهگاه عالم به ایشان معرفی کردند که بداند هر چه هست در پرتو ولایت محمد و آل محمد علیهم السلام است و حاضران آن جلسه می گفتند شهید صیاد عجیب تحت تاثیر این درس عرفان حقیقیِ مرحوم علامه قرار گرفت و پس از آن دیدار مکرر به محضر مبارکشان نائل می شد.


مرحوم علامه ایازی که خود از اعجوبه های اخلاق و عرفان عصر بودند در تشریح شخصیت صیاد شیرازی می فرمودند: خدا رحمت کند صیاد شیرازی را… ، من نه در ارتش گذشته مثل او دیدم، نه در ارتش امروز و سپاه مانند او دیدم، این به قضاوت من! به پایه او کسی را ندیدم! این یک چیز اعجوبه‌ای بود؛ وقتی لب به سخن گشود دیدم یک عارف است، یک عارف بالله. . .


مرحوم آیت الله سید موسی صالحی مازندرانی قدس سره از شاگردان برجسته مرحوم علامه نیز می‌فرمود: روزی از ایشان سؤال شد مریضی شما از چه زمانی بروزکرد؟ فرمودند: از همان صبحی که شنیدم سپهبد صیاد شیرازی را ترور کردند. . . معظم له دارای قوه شناخت خارق العاده‌ای در زمینه رجال خوب و شایسته بود که به نمونه‌ای از آن اشاره داشتیم.

کتاب ایازی از ملکوت صفحه

 

 

 دیدگاه شما در مورد : علامه ایازی و شهید صیاد شیرازی

علامه ایازی و شهید صیاد شیرازی تغییر کد

 

 

 • روز پزشک مبارک

  روز پزشک مبارک

 • سوم خرداد و فتح خرمشهر

  سوم خرداد و فتح خرمشهر

 • روز بهره وری

  روز بهره وری

 • ملاصدرا

  ملاصدرا