امروز دوشنبه 04 تیر 1397 ساعت 08:38:23

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
دیدگاه

کد خبر : 1998 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 15 فروردین 1397 - ساعت: 15:11

چاپ
جای خالی بومی‌گزینی در تندیس‌های شهری بهشهر

جای خالی بومی‌گزینی در تندیس‌های شهری بهشهر


،نماد شهری و سردیس شخصیت‌های بزرگ و نامدار، مدتی است با تلاش شهرداری بهشهر آغاز شده است. یکی از اهداف اصلی از اجرای این طرح‌ها، بزرگداشت تلاش‌های طولانی مدت این نخبگان و چهره‌های فعال در بخش‌های گوناگون است...

ساخت تندیس،نماد شهری و سردیس شخصیت‌های بزرگ و نامدار، مدتی است با تلاش شهرداری بهشهر آغاز شده است.

 

یکی از اهداف اصلی از اجرای این طرح‌ها، بزرگداشت تلاش‌های طولانی مدت این نخبگان و چهره‌های فعال در بخش‌های گوناگون است. اگرچه به گفته برخی کارشناسان، این تندیس و سردیس‌ها، دارای برخی ویژگی‌ها مثل تناسب در ساخت، دریافت دیداری ساده و انطباق مجسمه با شخصیت اصلی نیست، اما آغاز این گونه طرح‌ها در بهشهر اگر ادامه‌دار باشد می‌تواند نتیجه‌ای مناسب برای فرهنگسازی و ارج نهادن به چهره‌های شاخص و الگوسازی برای جوانان که مورد نظر برنامه‌ریزان فرهنگی شهر است را به همراه داشته باشد.

 


  از جمله تاکیدات شهرداری در ساخت این گونه تندیس‌ها، استفاده حداکثری از هنرمندان بومی و به طور عمده جوانان بهشهری است که خوشبختانه میدان دادن به این افراد، توانسته تاثیر فراوانی در کیفیت طرح‌ها و آثار خلق شده داشته باشد.

 

 

سردیس‌ها و تندیس‌های حضرت امام خمینی(ره)، «پروین اعتصامی» و چندین و چند طرح و نماد شهری دیگرهمه و همه با هنر دست جوانان هنرمندی بهشهری ساخته شده و با وجود انتقاداتی که  اجرای آن وجود دارد، توانسته نظر مساعد بخش زیادی از مردم را به دلیل توجه به این بزرگان و شخصیت‌های موثر تاریخ و هنر ایران به خود جلب کند.

 


 از جمله تندیس‌های ساخته شده در بهشهر، ساخت نماد شهید هاشمی‌نژاد در ورودی غربی بهشهر با نمادهایی چون تندیس این شهید بهشهری و همچنین قلم است.
برای ساخت این نماد، سال‌های متعدد و هزینه گزافی صرف شد. اما متاسفانه آن‌گونه که انتظار می‌رفت، نماد ساخته شده نتوانست رضایت مردم و بینندگان را به خود جلب کند. تندیس شهید هاشمی‌نژاد به عنوان یکی از شهدای شاخص انقلاب، متأسفانه شباهت بسیار اندکی با این بزرگوار داشته و به نظر می‌رسد اگر هر چه سریع‌تر نسبت به برداشتن آن اقدام شود، از ادامه یافتن انتقادها به این طرح جلوگیری خواهد شد.

 


 شهید هاشمی نژاد جزو مشاهیر مذهبی، سیاسی و انقلابی بهشهر است که شناسنامه و حافظه دانش و فقاهت ایران اسلامی محسوب می‌شود.

 

نقش‌ برجسته و تعیین‌ کننده وی در انقلاب اسلامی ایران انکار نشدنی است. همه این ویژگی‌ها می‌طلبید تا نسبت به برپایی یادمان بزرگمرد این شهر اقدام شود که بر اساس همین پیشینه، با تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بهشهر در سال 87، عملیات ساخت این نماد با حضور جمعی از مسئولان آغاز شد. اگر چه طرح‌های مشابه، توسط شهرداری بهشهر انجام می‌شود، اما در اجرای این نماد، شهرداری کم‌ترین دخالت را داشته و به گفته شهردار بهشهر نمی‌توان این نهاد را در نحوه اجرای آن دخیل دانست.

 


 «حمید آزموده» در گفت‌و‌گو با همشهری اظهار کرد: اگر چه ساخت این نماد از حمایت دستگاه‌های مختلف دولتی و غیر دولتی نیز برخوردار بود، اما در طراحی، نوع طرح اجرایی، انتخاب پیمانکار و اجرای درست پروژه،  شهرداری هیچ گونه دخل و تصرف و اعمال نظر نداشت.

 


 وی افزود: تنها بخشی که اجراکنندگان این نماد از شهرداری تقاضای کمک کردند، در اختیار قرار دادن عرصه ورودی شهر و حمایت مالی پیمانکار در حد مقدور و تحویل مصالح با توجه به پیشنهاد و درخواست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که با مدیریت وقت شهرداری همکاری کرده است.

 


حالا که شهرداری نقشی در ساخت این نماد نداشته است، باید کدام ارگان و نهاد را مسئول ساخت این طرح نامناسب در ورودی شهر برای شخصیتی بزرگ و ماندگار تاریخ ایران که امام خمینی(ره) لقب «جوانمرد فاضل» را به ایشان داد، دانست ؟

 


 بهشهر با در اختیار داشتن فرازهای روشنی از تاریخ فرهنگی و انقلابی امروزه در مبلمان شهری خود نشانی از این رنگ و بوی تاریخی ندارد. در سالیان گذشته شاهد اتفاقات خوبی بوده‌ایم که نشان از توجه مسئولان شهری به شکل‌گیری فضایی فرهنگی با رد پای میراث‌های معنوی و تاریخی این دیار است. اما تا رسیدن به شرایط مطلوب هنوزراه زیادی مانده و کارهای بسیاری بر زمین مانده که باید مسئولان شهری به سراغ آن بروند.

 


 تاریخ، همیشه گواه حضور جوانان و رادمردان غیور در عرصه‌های اندیشه و توسعه و آزادی‌خواهی این کشور بوده است که دلیل اصلی آن تعدد اندیشمندان و نخبگان و غنای فرهنگی این خطه است. انتقال فرهنگ گذشته به آیندگان و نیز نوآوری فرهنگی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند از زوال یک جامعه جلوگیری کند. از طرفی بی‌اعتنایی به مشاهیر و افتخار آفرینان انقلاب، بی‌حافظگی تاریخی را در پی خواهد داشت.

 


 هدر رفتن بودجه ساخت نماد شهید هاشمی‌نژاد شاید در جای خود قابل چشم پوشی باشد، اما باید فکری اساسی به حال سرنوشت این گونه طرح‌ها در آینده کرد. در شرایطی که شهرداری بهشهر اصرار و تأکید فراوانی دارد تا اجرای این گونه طرح‌ها را توسعه داده و نماد و تندیس بزرگان را در نقاط مختلف شهر بسازد، چرا نباید مسئولیت همه طرح‌های مشابه را به این نهاد واگذار کرد تا در زمان پاسخگویی بتوان از آن‌ها توضیح خواست؟

 


 نکته دیگر در مورد نمادهای شهری، جای خالی تندیس‌ها و سردیس‌های بزرگان بهشهر است.

 

ساختن سردیس بزرگانی مانند «پروین اعتصامی» در جای خود بسیار نکو و پسندیده است. اما مطلوب‌تر خواهد بود که در کنار آن ساخت و نصب سردیس و تندیس بزرگان و شخصیت‌های ماندگار تاریخ بهشهر مانند سرداران ماندگار و همیشه جاویدان این شهر، علمای بزرگ دین مانند آیت‌الله کوهستانی و آیت‌الله جباری و نیکوکارانی مانند «موسی اشرفی» در دستور کار شهرداری قرار بگیرد.

 


 پارک‌های متعدد بهشهر، بهترین مکان برای قراردادن سردیس‌های ساخته شده است. با توجه به اهتمام و علاقه مجموعه شهرداری به ساخت این‌گونه نمادها، یکی از پارک‌های این شهر می‌تواند تبدیل به مکانی برای نصب سردیس مشاهیر علمی و فرهنگی، دینی، ورزشی و مانند آن تبدیل شود. آشنایی بیشتر نسل جوان و گردشگران با مشاهیر بهشهر و گرامیداشت یاد و خاطره این گنجینه‌های ارزشمند از مهم‌ترین اثرات نصب سردیس‌هاست.دیدگاه شما در مورد : جای خالی بومی‌گزینی در تندیس‌های شهری بهشهر

جای خالی بومی‌گزینی در تندیس‌های شهری بهشهر تغییر کد

 

 

 • روز پزشک مبارک

  روز پزشک مبارک

 • سوم خرداد و فتح خرمشهر

  سوم خرداد و فتح خرمشهر

 • روز بهره وری

  روز بهره وری

 • ملاصدرا

  ملاصدرا