امروز شنبه 01 اردیبهشت 1397 ساعت 02:58:38

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار

کد خبر : 4582 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 26 خرداد 1395 - ساعت: 16:47

چاپ

سه شنبه پرکار ایرانی ها در «اسلو»


وزیر امور خارجه کشورمان، به همراه تعدادی از معاونان خود به اجلاس اسلو در نروژ سفر کرده است، در اولین روز این اجلاس محمدجواد ظریف، دیدار و نشست مطبوعاتیی با فدریکا موگرینی - مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - داشت، همچنین عراقچی نیز دیداری با هلگا اشمیت - معاون موگرینی - داشته است. بیشتر موضوعات این دیدارها و نشست ها پیرامون روند اجرای برجام بوده است. البته اولین روز اجلاس اسلو نیز امروز برگزار شد.

 مجموعه اخبار دیپلمات های ایرانی در این اجلاس در ادامه می آید:

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ایران آماده‌ مذاکره جدی با گروه بین‌المللی حامیان سوریه است.

به گزارش صددای بهشهر به نقل از  ایسنا، محمد جواد ظریف در نشست خبری مشترک به همراه فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و بورگه برنده وزیر امور خارجه نروژ با اشاره به بحران سوریه گفت: برای حل بحران سوریه به یک استراتژی جامع نیاز دارید. ما یک طرح برای حل بحران سوریه ارائه داده‌ایم. ما آماده‌ایم تا با گروه بین‌المللی حامیان سوریه به طور جدی مذاکره کنیم.

وی ادامه داد: قطعاً این بر دوش سوری‌ها و عراقی‌هاست که روندهای سیاسی در کشورشان را مشخص کنند و ما نمی‌توانیم چیزی را به آنها دیکته کنیم. ما تنها می‌توانیم این روند را تسهیل کنیم و ایران آماده است تا در این راه کمک کند. ما نباید فراموش کنیم که وضعیت انسانی در سوریه فاجعه‌آمیز است و ما نیازمند یک راه‌حل بشردوستانه جامع هستیم و تمام کسانی که در سوریه نفوذی دارند باید با هدف کمک به این وضعیت انسانی دور هم جمع شوند و ایران نیز همانند گذشته در این مسیر مشارکت داشته باشند.

وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اسلو در پاسخ به سوالی درباره نقش انگلیس در اتحادیه اروپا گفت: انگلیس از همان ابتدای مذاکرات هسته‌ای در اوایل دهه 2000 در این مذاکرات مشارکت داشت و در آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای نیز حضور داشته است، بنابراین این کشور نقشی مهم در این میان ایفا کرد.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که تابستان گذشته حاصل شد، اظهار کرد: من معتقدم که همگی باید این نکته را بدانند که یک توافق بین‌المللی در صورتی بادوام خواهد بود که تمام افراد شریک در آن از توافق بهره ببرند. ما بر این باوریم که برنامه جامع اقدام مشترک یک توافق برد ـ برد است. اجرای این توافق نیز اجرایی برد ـ برد بوده است، بنابراین همه این احساس را دارند که فواید و مزایایی وجود دارد.

وی ادامه داد: آمریکا تحریم‌ها را برداشته است اما تاثیرات روانی ناشی از سال‌ها وضع این تحریم‌ها همچنان وجود دارد و من معتقدم که آمریکا باید نقشی بسیار بسیار فعال‌تر ایفا کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: من برای رفع این تاثیرات صبح امروز (سه‌شنبه) رایزنی‌های خوبی با خانم موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا داشتم همان‌طور که در چند ماه گذشته نیز چنین بوده است. ما باید در عمل شاهد تحقق وعده‌ها باشیم و به ویژه مردم ایران باید تاثیرات رفع تحریم‌ها را ببینند.

ظریف هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره حمایت ایران از گروه‌های شیعه در عراق گفت: درخصوص این گروه‌های شیعه باید بگویم که ما هرگونه اتهامی را در این زمینه رد می‌کنیم. ما بر این باوریم که هرگونه اقدام فرقه‌ای خطرناک است و پیامدهای فاجعه‌آمیز و سختی خواهد داشت که تنها به یک منطقه محدود نخواهد بود.

وی در ادامه گفت: ما همواره خواهان همکاری میان تمام مذاهب اسلام و همکاری میان گروه‌های مختلف از فرهنگ‌ها و ادیان متفاوت بوده‌ایم. ما خواهان پرهیز از افراطی‌گری در جهان هستیم و هر کسی که علیه انسان‌های بی‌گناه عملی انجام دهد از نظر ما پذیرفته نیست. برخی اتهامات در این زمینه علیه ایران وجود دارد اما ما قویاً آن را رد می‌کنیم.

ظریف درباره مساله سوریه گفت: در سوریه نیز همه از راه‌حل سیاسی صحبت می‌کنند ما نیز معتقدیم که باید برای رسیدن به یک راه‌حل سیاسی همکاری کنیم اما اولین لازمه رسیدن به چنین راه‌حلی این است که همگان از این توهم دست بردارند که می‌تواند یک راه‌حل نظامی وجود داشته باشد و من فکر می‌کنم که این توهم هنوز برطرف نشده است.

***

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: از نظر ما تحریم‌ها برداشته شده و نشانه این ادعا این است که 22 درصد روابط ایران با اتحادیه اروپا افزایش یافته است.

فدریکا موگرینی در پاسخ به سوال خبرنگاری ایرانی در نشست خبری مشترک در حاشیه اجلاس "اسلو" مبنی بر این‌که ایران بر اساس توافق به تعهدات خود عمل کرده است اما طرف مقابل به تعهدات خود در خصوص مسائل بانکی به کندی عمل می‌کند گفت: ما هم‌چنان این موضوع را پی گیری می‌کنیم. از نظر ما تحریم‌ها برداشته شده و نشانه این ادعا این است که 22 درصد روابط ایران با اتحادیه اروپا افزایش یافته است. البته هنوز باید بیشتر کار کنیم تا شرکت‌ها را به همکاری با ایران ترغیب کنیم.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری مشترک با  وزیر امور خارجه کشورمان که به میزبانی وزیر خارجه نروژ انجام شد با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت: تمام تحریم‌های مرتبط هسته‌ای ایران همزمان با روز اجرای توافق هسته‌ای در 16 ژانویه لغو شده است و به ویژه تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه این کشور به طور کامل رفع شده است. ما به طور موثر در حال تعامل با جامعه اقتصادی و بانک‌ها در اروپا و دیگر نقاط خارج از گروه‌ها هستیم تا آنها را برای همکاری و تعامل با ایران ترغیب کنیم.

موگرینی ادامه داد: به عنوان مثال من در راس یک هیات به همراه هفت کمیسیونر چند ماه پیش به ایران رفتیم تا کانال‌های همکاری میان اتحادیه اروپا و تهران را در زمینه‌های مختلف از حمل‌ و نقل گرفته تا انرژی، علوم و اقتصاد باز کنیم.

وی در ادامه این نشست خبری درباره دستاوردهای اجرایی این توافق و لغو تحریم‌های وضع شده علیه ایران بیان کرد: من می‌توانم به شما این اطلاعات را بدهم که در طول همین چند ماه سطح تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا 22 درصد رشد داشته است، تنها در چهار ماه. اتحادیه اروپا می‌خواهد اطمینان حاصل کند که شهروندان ایرانی از مزایای توافق هسته‌ای بهره می‌برند.

***

معاونان ظریف و موگرینی در چارچوب اجرای برجام در حاشیه اجلاس "اسلو" دیدار کردند.

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی معاونان وزیر امور خارجه کشورمان صبح روز سه‌شنبه با هلگا اشمید معاون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه اجلاس "اسلو" در چارچوب برجام دیدار کردند.
محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی صبح روز سه‌شنبه بعد از نشست معاونانشان در چارچوب برجام و دیگر مسایل دو جانبه و منطقه دیدار و گفت‌وگو کردند. در این دیدار معاونان آنها نیز حضور داشتند.
قرار است وزیران خارجه ایران و آمریکا نیز با یکدیگر در چارچوب برجام دیدار کنند.
با وجود گذشت چهار ماه از اجرای برجام ایران نسبت به محقق نشدن اهدافش از برجام در بخش لغو تحریم‌های بانکی گله‌مند است و بیشترین گله را از آمریکا که بیشترین تحریم‌ها را علیه ایران داشته است دارد.
تاکنون دو نشست کمیسیون اجرای برجام نیز میان ایران و 1+5 در سطح معاونان در وین برگزار شده است که این نشست‌ها به درخواست ایران و با توجه به اجرایی نشدن بخش‌های مربوط به تعهدات طرف‌های اروپایی و آمریکایی برای لغو تحریم‌های بانکی بوده است.

***

اجلاس "اسلو" با حضور وزیران خارجه ایران، نروژ و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز به کار کرد.

مراسم افتتاحیه اجلاس "اسلو" با سخنرانی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و بورگه برنده وزیر امور خارجه نروژ آغاز شد.
اجلاس "اسلو" محلی برای میانجی‌گران ارشد جنگ، تصمیم‌گیران رده بالا و بازیگران اصلی روند صلح محسوب می‌شود و مقام‌های عالی رتبه بین‌المللی و نمایندگان دولت‌ها در این اجلاس در مجموعه نشست‌های غیر رسمی و محرمانه گردهم آمده و تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند تا در نهایت، چالش‌ها را شناسایی و برای رفع آنها میانجی‌گری کنند. این اجلاس را می‌توان محلی برای گفت‌و‌گو‌های بشر دوستانه دانست.
اجلاس "اسلو" به میزبانی مشترک وزارت امور خارجه نروژ و مرکز گفت‌وگوی بشر دوستانه، یک همایش سالانه جهانی در اسلو پایتخت نروژ است که با انجام نشست‌های منطقه‌ای در آفریقا و آسیا کامل می‌شود. شرکت در این اجلاس فقط با دعوت رسمی صورت می‌گیرد و همه گفت‌و‌گوها تحت قانون چتم هاوس انجام می‌شود.
اسلو به دلیل حضور وزیران امور خارجه کشورهای مختلف و مقامات کشورهای دیگر رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است و در تدابیر امنیتی این اجلاس برگزار می‌شود.

***

فدریکا موگرینی و محمدجواد ظریف صبح روز سه‌شنبه پیش از آغاز این اجلاس دیداری دوجانبه داشتند.
قرار است در حاشیه اجلاس اسلو جان کری و وزیر خارجه نروژ نیز دیدارهایی داشته باشد.
ظریف، موگرینی و وزیر خارجه نروژ سخنرانان مراسم افتتاحیه اجلاس اسلو هستند.

 دیدگاه شما در مورد : سه شنبه پرکار ایرانی ها در «اسلو»

سه شنبه پرکار ایرانی ها در «اسلو» تغییر کد

 

 

 • روز پزشک مبارک

  روز پزشک مبارک

 • سوم خرداد و فتح خرمشهر

  سوم خرداد و فتح خرمشهر

 • روز بهره وری

  روز بهره وری

 • ملاصدرا

  ملاصدرا