امروز چهار شنبه 30 خرداد 1397 ساعت 12:27:56

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار

کد خبر : 4617 - تاریخ انتشار : سه شنبه 01 تیر 1395 - ساعت: 12:35

چاپ

گرانی مرغ و خرما گران‌فروشی نیست


گرچه در روزهای اخیر اجناسی مانند مرغ و خرما سیر صعودی قیمت را طی کردند، اما به گفته مدیر نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران این افزایش قیمت در بازار ماه رمضان لزوما به معنای گران‌فروشی نیست.

مجتبی شیرقاضی، با اشاره به وضعیت بازار در ایام ماه مبارک رمضان گفت: تا امروز بازار ماه رمضان شرایط متعادل و باثباتی را طی کرده است و از لحاظ تخصصی در حوزه نظارت تخلف عمده‌ای در آن مشاهده نشد.

به گزارش صدای بهشهر به نقل از ایسنا، وی در ادامه با اشاره به افزایش قیمت برخی اجناس در ماه مبارک رمضان تصریح کرد: در بررسی بازار باید دو مورد را از هم تشخیص داد؛ یکی گرانی و دیگری گران‌فروشی، چرا که از ابتدای ماه مبارک رمضان در برخی موارد مانند مرغ و خرما با گرانی مواجه شدیم که این افزایش قیمت دلایلی مانند گرانی از مبدأ یا خرید گران توسط خرده‌فروش‌ها داشته است و از آنجاکه میزان سودی که باید خرده‌فروش‌ها روی اجناس اضافه کنند مشخص است، می‌توان گفت که این گرانی به معنای تخلف فروشنده و گران‌فروشی نبوده است.

مدیر نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در خصوص نظارت بر قیمت‌ها در ایام مناسبتی گفت: بحث نظارت بر قیمت‌ها که توسط نهادهایی مانند سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران مورد بررسی قرار می‌گیرد، فاکتورهای خاص خود را دارد که این فاکتورها در ایامی مانند ماه مبارک رمضان که اجناس و اقلام خاص خود را در بازار دارند در قالب ابلاغیه‌ای به دستگاه‌های ناظر ارائه می‌شود که در آن قیمت تمام اجناس مختص آن ایام یا سودهایی که باید خرده‌فروش‌ها روی اجناس خود محاسبه کنند، آورده شده است.

شیرقاضی افزود: برهمین اساس در مواردی مانند زولبیا و بامیه که نرخ مصوب خود را دارد با مراجعه به واحد صنفی و بررسی قیمتی که جنس ارائه می‌ شود می‌توان دریافت که تخلفی صورت می‌گیرد یا خیر. یا این‌که درباره‌ اقلامی مانند میوه یا خرما از آنجاکه نرخ مصوبی برای آنها در نظر گرفته نشده است با بررسی فاکتور خرید عمده آن اقلام در واحد صنفی و محاسبه قیمت نهایی با درصد سود مصوب می‌توان گران‌فروشی را تشخیص داد.دیدگاه شما در مورد : گرانی مرغ و خرما گران‌فروشی نیست

گرانی مرغ و خرما گران‌فروشی نیست تغییر کد

 

 

 • روز پزشک مبارک

  روز پزشک مبارک

 • سوم خرداد و فتح خرمشهر

  سوم خرداد و فتح خرمشهر

 • روز بهره وری

  روز بهره وری

 • ملاصدرا

  ملاصدرا