امروز جمعه 31 فروردین 1397 ساعت 17:25:01

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار

کد خبر : 5409 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 بهمن 1395 - ساعت: 11:54

چاپ

تغییر شرایط حذف یارانه‌بگیران


به گزارش صدای بهشهر به نقل از حمایت،در حالی که هفتاد و  دومین  مرحله یارانه نقدی شب گذشته طبق روال معمول به حساب سرپرستان خانوار واریز شده، حذف یارانه پردرآمدها به کلاف سردرگمی تبدیل شده و هیچ کدام از راهکارها و قانون‌های تصویب شده در این خصوص نیز تا کنون نتوانسته کارآمد باشد. بر اساس قانون حذف یارانه ثروتمندان تکلیفی است که از سال گذشته برعهده دولت گذاشته شده است، با این وجود دولت به دلیل آنچه «نبود منابع  آماری دقیق برای شناسایی پردرآمدها» عنوان می‌کند، همچنان دست به عصا حرکت کرده است.  بر این اساس در حالی که پیش از این مجموع درآمد خانوار یکی از شرایط حذف یارانه دهک‌های بالا بود تازه‌ترین خبرها حاکی از این است که «وسع‌خانوار» جایگزین «درآمد خانوار» شده است.
حرکت فرسایشی حذف یارانه‌بگیران پردرآمد در حالی است که در حال حاضر هزینه پرداخت یارانه‌های نقدی خارج از رقم پیش‌بینی شده است. در حال حاضر خالص درآمد دولت از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی است،36  هزار و 400 میلیارد تومان است و دولت ده هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی به آن اضافه می‌کند و این رقم به 46 هزار و400 میلیارد تومان افزایش می‌یابد. از این مبلغ 97 درصد برای یارانه نقدی و 3 درصد برای بخش تولید و طرح سلامت هزینه می‌شود. این روند در حالی است که در ابتدای هدفمندی یارانه‌ها قرار بود 50 درصد از درآمدهای حاصل از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی به یارانه‌های نقدی، 30 درصد به تولید و 20 درصد باقی مانده نیز صرف سایر هزینه‌های دولت شود.
در این شرایط سال گذشته مجلس حذف 16 میلیون نفر از یارانه غیرنیازمندان را به دولت تکلیف کرد و در نهایت از این میزان تنها حدود سه میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر از لیست یارانه‌بگیران حذف شدند. این روند در سال جاری نیز با کندی بیشتری ادامه پیدا کرده است و در حال حاضر حدود چهار میلیون نفر از مجموع 80 میلیون جمعیت ایران از دریافت یارانه حذف شده‌اند. بر این اساس در حال حاضر دولت ماهیانه به حدود 76 تا 77 میلیون ایرانی یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی پرداخت می‌کند که این میزان به حدود 3 هزار و 400 میلیارد تومان در ماه می‌رسد.

  عقب‌نشینی از ملاک‌های حذف یارانه‌بگیران
در حالی که پیش از این مجموع درآمد کل اعضای خانوار ملاک حذف یارانه‌ها عنوان شده بود اظهارات تازه رییس دیوان محاسبات از این حکایت دارد که تا حدودی ملاک‌ها و شرایط برای حذف یارانه‌بگیران تغییر کرده و قرار است «وسع خانوار» فرمول تازه غربالگری باشد. آن‌طور که عادل آذر، گفته دولت برای شناسایی پردرآمدها دستورالعملی تنظیم و در آن معیارهای جایگزین درآمد را مشخص کرده است. به طوری که در  آن فرمولی به نام «وسع خانوار» به دست آمده که به جای درآمد مورد توجه قرار خواهد گرفت. به گفته وی در فرمول وُسع خانوار، توان اقتصادی خانوارها از نظر ملاک‌هایی همچون مدل و قیمت خودرو، تعداد تسهیلات بانکی دریافتی، نوع فعالیت صنفی افراد، دارا بودن کارت بازرگانی و ملاک‌هایی مشابه  سرپرست در نظر گرفته می‌شود.
بنا بر این اعلام دیوان محاسبات، در برآورد وسع خانوار برای حذف یارانه به هیچ عنوان میزان درآمد و یا ملاک‌های تعیین شده برای اعضای خانواده معیار قرار نخواهد گرفت و فقط سرپرست خانوار است که سنجیده خواهد شد.
از سوی دیگر آذر در گفته‌های خود به موضوع دیگری هم اشاره داشته و آن حساب‌های بانکی است. وی تاکید کرده تراکنش و گردش حساب بانکی افراد به هیچ عنوان مورد بررسی قرار نگرفته و دولت اجازه ورود به آن را ندارد. این در حالی است که در سال‌های گذشته بارها سرکشی به حساب‌های بانکی برای کسب یارانه از سوی نمایندگان و یا کارشناسان مطرح شده ولی هر بار بانک مرکزی آن را رد کرده است و حتی رییس‌جمهوری در اظهاراتی صریح گفته که هر چند می‌تواند حساب بانکی معیار مناسبی برای حذف یارانه باشد، اما خط قرمز دولت بوده و به آن وارد نخواهد شد.
 اطلاعات اقتصادی ناقص بر سر راه شناسایی افراد
در این سال‌ها گرچه بارها هم دولت‌ها و هم کارشناسان و منتقدان خواستار غربالگری یارانه‌بگیران و حذف افراد پردرآمد از دریافت نقدی شده‌اند، اما نبود اطلاعات کافی و دقیق برای غربالگری موضوعی بوده که همواره مورد توجه قرار داشت و مانعی برای حذف دقیق و بدون خطا به شمار می‌رفت. بسیاری از مسوولان با اشاره به نبود منابع آماری صحیح برای شناسایی نیازمندان معتقدند که نظام فعلی ثبت اطلاعات اقتصادی کشور اجازه شناسایی دقیق اموال و دارایی‌های افراد را نمی‌دهد.  رییس دیوان محاسبات در این باره با بیان اینکه با قاطعیت و بر اساس اطلاع می‌گویم که برای شناسایی درآمد افراد بر اساس آمار، معمولا تنها شناسایی 4.6 درصد از پردرآمدها و 12.5 درصد از کم درآمدها دقیق است به خانه ملت گفت: «اما درباره حدفاصل این دو دهک، اطلاعاتی وجود ندارد؛ چراکه متاسفانه در کشور ما گردش اطلاعات اقتصادی ازجمله دارایی و ثروت افراد یا جایی ثبت نمی‌شود و اگر ثبت شود ناقص است.» با این وجود به گفته وی ۲۹ میلیون نفر باید از دریافت یارانه حذف شوند. رییس کل دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها باید چهار دهک پردرآمد، یارانه‌های دریافتی‌شان حذف شود، گفت: در این شرایط تعداد افراد به 29 میلیون نفر می‌رسد.  پیش از این علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز تعداد افرادی که فاقد شرایط دریافت یارانه هستند را نیز 7 میلیون نفر اعلام کرده بود. وی با بیان اینکه یارانه 4 میلیون نفر تاکنون حذف شده، گفته بود: «حدود 7 میلیون نفر در کشور درآمد خیلی بالا و رفتار غیرقابل کنترل اقتصادی دارند.»

 لزوم تصمیم‌گیری جدی در این زمینه
روند کند حذف یارانه‌بگیران در حالی ادامه دارد که در قوانین اخیر، مجلس دست دولت را برای محدود کردن پرداخت‌های نقدی یارانه‌ها باز گذاشته و آن را منحصر به ضعفا کرده است. در این شرایط بسیاری از کارشناسان معتقدند  که یارانه نقدی باید به خانوارهایی منحصر شود که تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و دیگر مراکز بازتوانی هستند. در‌حال حاضر سبد ۷۷ میلیونی یارانه‌بگیران در حالی در هر ماه تا بیش از ۳۴۰۰ میلیارد تومان هزینه به دولت تحمیل می‌کند که با وجود فرمول‌های متفاوت برای حذف هیچ‌گاه به حد کافی سبک نشده است. در این شرایط به نظر می‌رسد که باید هرچه زودتر تصمیم‌گیری جدی در این زمینه که قابلیت اجرایی شدن را نیز داشته باشد گرفته شود.دیدگاه شما در مورد : تغییر شرایط حذف یارانه‌بگیران

تغییر شرایط حذف یارانه‌بگیران تغییر کد

 

 

 • روز پزشک مبارک

  روز پزشک مبارک

 • سوم خرداد و فتح خرمشهر

  سوم خرداد و فتح خرمشهر

 • روز بهره وری

  روز بهره وری

 • ملاصدرا

  ملاصدرا