امروز پنج شنبه 03 خرداد 1397 ساعت 00:57:17

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
خبر شهر

کد خبر : 5562 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 26 اسفند 1395 - ساعت: 08:00

چاپ
وجود دام در مراتع مازندران 2 برابر ظرفیت است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران:

وجود دام در مراتع مازندران 2 برابر ظرفیت است


وی افزود: مازندران دارای ۳۸۷ هزار هکتار مرتع است که در حال حاضر ۱۳ هزار و ۵۰۰ بهره‌بردار در این مراتع وجود دارد که 2 برابر ظرفیت و استعداد واقعی آن به‌شمار می‌رود و ناچاریم با برنامه‌ریزی صحیح و هزینه کم این موضوع را مدیریت کنیم.

ستار بابایی امشب در آخرین جلسه شورای اداری این شهرستان با اشاره به شیبدار بودن اراضی بهشهر، اظهار کرد: فرسایش 9/15 درصد معادل 5/5 تن در هکتار است و این مهم یکی از دلایلی به‌شمار می‌رود که ما باید از جنگل‌ها به درستی بهره ببریم.

وی افزود: مازندران دارای ۳۸۷ هزار هکتار مرتع است که در حال حاضر ۱۳ هزار و ۵۰۰ بهره‌بردار در این مراتع وجود دارد که دو برابر ظرفیت و استعداد واقعی آن است و ناچاریم با برنامه‌ریزی صحیح و هزینه کم این موضوع را مدیریت کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران با بیان اینکه مازندران علی‌رغم سرسبزی و ظاهر سبز خود از محدویت‌هایی رنج می‌برد که این مهم مسؤولیت ما را سخت‌تر می‌کند، تصریح کرد: محدودیت‌های فراوان در مهار آب‌های سطحی و سفره زیرزمینی وجود دارد و باید پوشش گیاهی حفظ شود و از طراوت آنها استفاده کرد.

بابایی به ظرفیت دامی در این منطقه اشاره کرد و گفت: در مراتع بالادست شاهد دو برابر ظرفیت واحد دامی هستیم که این میزان دام فشار زیادی را به عرصه‌های طبیعی وارد می‌کند و این مهم نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریت است و فراموش نکنیم که حفاظت از جنگل‌ها و مراتع، وظایف مهم و اصلی به‌شمار می‌رود.

وی با اشاره به وقوع سیل در بهشهر یادآور شد: بهشهر از جمله شهرهایی بود که در این حادثه خسارات زیادی را متحمل شد که خوشبختانه با حمایت دولت اقدامات خوبی در این خصوص صورت گرفته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران با بیان اینکه عرصه‌های ملی همه نیازهای انسانی را پاسخگو نیست و استفاده و تعامل با طبیعت توسط انسان یک اصل دوطرفه به‌شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: تغییر کاربری‌هایی که امروزه برای اجرای پروژه‌ها انجام می‌شود باید اقداماتی با علم روز باشند و در غیر این‌صورت مسأله تخریب بخشی از منابع طبیعی را به‌دنبال دارد که امری طبیعی است و در همه کشورها وجود دارد.

بابایی با بیان اینکه هفته منابع طبیعی یک هفته ترویجی محسوب می‌شود چرا که باید فرهنگ منابع طبیعی را باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل کنیم، تصریح کرد: از زمان تشکیل یگان حفاظت منابع طبیعی تاکنون ۱۱ هزار و ۶۰۰ گزارش مردمی به این یگان داشته‌ایم که ۶۰ درصد این گزارش‌ها در مورد تخلف‌های مختلف و قاچاق بوده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران در پایان گفت: مهمترین اولویت ما در استان بحث اشتغال و درآمدزایی است/ فارسدیدگاه شما در مورد : وجود دام در مراتع مازندران 2 برابر ظرفیت است

وجود دام در مراتع مازندران 2 برابر ظرفیت است تغییر کد

 

 

 • روز پزشک مبارک

  روز پزشک مبارک

 • سوم خرداد و فتح خرمشهر

  سوم خرداد و فتح خرمشهر

 • روز بهره وری

  روز بهره وری

 • ملاصدرا

  ملاصدرا