امروز پنج شنبه 03 خرداد 1397 ساعت 00:43:36

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
خبر شهر

کد خبر : 5597 - تاریخ انتشار : سه شنبه 22 فروردین 1396 - ساعت: 18:35

چاپ
 آغاز اجرای طرح احیای تالاب میانکاله مازندران با حضور ابتکار

آغاز اجرای طرح احیای تالاب میانکاله مازندران با حضور ابتکار


احیای تالاب بین المللی و ذخیرگاه زیست کره میانکاله در شرق مازندران روز سه شنبه با دستور رئیس جمهوری و حضور معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست وارد فاز اجرایی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم گفت : طرح احیای تالاب میانکاله درقالب برنامه پنج ساله عملیاتی می شود.


معصومه ابتکار افزود : تالاب میانکاله یکی از613 ذخیرگاه زیست کره جهانی در ایران است که در سال های گذشته به دلیل خشکسالی و کاهش آبگیری به سمت خشکی می رفت که با برنامه زیست محیطی دولت یازدهم و با کلید تدبیر در مسیر احیا قرار گرفت.


وی ادامه داد : احیای محیط زیست، احیای سلامت و نجات جامعه است که تلاش شده تا نجات شبه جزیره میانکاله که در سال های اخیر با خشکسالی مواجه شده است با قوت دنبال شود .


ابتکار ، لایروبی و مرمت نهرها و کانال ارتباطی آبرسانی به تالاب بین المللی میانکاله و لایروبی خلیج گرگان به عنوان یکی از مهم ترین کانال های آبرسانی به این تالاب را برنامه اول احیای این ذخیرگاه زیست کره در مازندران عنوان کرد.


کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی چند سال اخیر ، کاهش میزان آبگیری وعقب نشینی آب دریای خزر از دلایل اصلی خشک شدن تالاب بین المللی میانکاله است.


طرح احیای تالاب بین المللی میانکاله در یک برنامه پنج ساله تا سال 1400 تکمیل و این تالاب به طور کامل از خشکی رها می شود.


احیای تالاب میانکاله پس از احیای دریاچه ارومیه ، هورالعظیم و هامون در جنوب و شرق کشور است که در دولت تدبیر و امید با محوریت سازمان محیط زیست با اعتبار 330 میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفته است.


تالاب بین المللی میانکاله با 68 هزار هکتار مساحت در شرق مازندران و درحوزه استحفاظی شهرستان بهشهر و روستای زاغمرز درحاشیه دریای خزر واقع است.


این تالاب که در منطقه شبه جزیره ای واقع است ، به دلیل برخورداری از تنوع زیستی به خصوص مواد غذایی یکی از کانون های زیستگاهی برای بیش از 320 گونه پرندگان مهاجر و بومی و 180 گونه گیاهی به شمار می رود.


براساس آمارهای رسمی ، سالانه 60 درصد از پرندگان زمستان گذران استان مازندران شامل 850 تا 900 هزار بال پرنده ، به این ذخیرگاه زیست کره جهان سفر می کنند و حدود پنج ماه در این منطقه زمستان گذرانی می کنند .


ذخیرگاه زیست کره به مناطقی گفته می شود که مورد تایید سازمان های بین المللی حفاظت محیط زیست قرار دارند و طرح های مطالعاتی نیز از سوی این سازمان ها برای احیاء انجام می شود.


این مناطق حفاظت شده از طرف یونسکو تحت پوشش دفتر شورای هماهنگی بین‌المللی برنامه انسان و کره مسکون (MAB) قرار دارند. از آغاز اجرای آن (دهه 1960 میلادی) تاکنون 613 ذخیره گاه زیست کره در بیش از 107 کشور جهان به ثبت رسیده است.

 دیدگاه شما در مورد : آغاز اجرای طرح احیای تالاب میانکاله مازندران با حضور ابتکار

 آغاز اجرای طرح احیای تالاب میانکاله مازندران با حضور ابتکار تغییر کد

 

 

 • روز پزشک مبارک

  روز پزشک مبارک

 • سوم خرداد و فتح خرمشهر

  سوم خرداد و فتح خرمشهر

 • روز بهره وری

  روز بهره وری

 • ملاصدرا

  ملاصدرا