امروز یکشنبه 31 تیر 1397 ساعت 19:11:25

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
خبر شهر

کد خبر : 5685 - تاریخ انتشار : سه شنبه 12 اردیبهشت 1396 - ساعت: 23:10

چاپ
بی توجهی به حفاظت از جنگل های هیرکانی شرق مازندران

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بهشهر اعلام کرد

بی توجهی به حفاظت از جنگل های هیرکانی شرق مازندران


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بهشهر گفت: جنگل های هیرکانی شرق مازندران از لحاظ تنوع گیاهی و وجود گونه های نادر از مهم ترین و بهترین اراضی جنگلی در کشور است که بی توجهی به حفاظت از آن مانند به صدا درآوردن زنگ خطر بیابان زایی محسوب می شود.

به گزارش صداي بهشهر به نقل از ایسنا مازندران، علی باقری در مراسم بزرگداشت روز معلم در راستای حفظ محیط زیست در سالن بصیرت بهشهر، اظهار کرد: شهرستان بهشهر 136 هزار هکتار مساحت دارد که از دریای خزر تا مرز سمنان حوزه استحفاظی این شهرستان محسوب می شود.

وی افزود: شهرستان بهشهر با وجود ابنیه های تاریخی فراوان، دریا، جنگل و جاذبه های طبیعی مانند شبه جزیره و تالاب میانکاله، پارک جنگلی عباس آباد و باغ شاه(پارک ملت) از شهرستان های مورد توجه گردشگران است که همچون نگین بر انگشتری استان مازندران می درخشد و همه ساله گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود جذب می کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بهشهر گفت: اگر به حفظ محیط زیست و حراست از سرمایه های ارزشمند خدادای توجه نشود دیری نمی پاید که جنگل ها، مراتع و بیشه زارها تخریب و از بین می رود و جای خود را به کویری خشک و بی آب و علف می دهد.

باقری یادآور شد: چند سال گذشته شبه جزیره و تالاب بین المللی میانکاله پذیرای یک میلیون و 200 هزار قطعه پرندگان مهاجر بود اما امروزه حدود 500 هزار قطعه پرندگان زمستان گذران به این تالاب مهاجرت می کنند که این اتفاق به دلیل کمبود غذا و طعمه برای پرندگان و همچنین خشک شدن بخشی از عرصه تالاب میانکاله بوده است که در نتیجه موجب کاهش تعداد پرندگان مهاجر به میانکاله شد.

وی با بیان اینکه جنگل های هیرکانی شرق مازندران از لحاظ تنوع گیاهی و وجود گونه های نادر از مهم ترین و بهترین اراضی جنگلی در کشور است که بی توجهی به حفاظت از آن مانند به صدا درآوردن زنگ خطر بیابان زایی محسوب می شود، افزود: منابع طبیعی و محیط زیست با امکانات و اعتبارات دولتی محدود و نیروی انسانی اندک نمی تواند عرصه گسترده منابع ملی را به تنهایی اداره و حفاظت کند و نیاز به کمک و همکاری مردم دارد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بهشهر اظهار کرد: اگر به منابع طبیعی و محیط زیست مازندران و به ویژه به شهرستان بهشهر که دارای تالاب بین المللی میانکاله بوده و در طی چند سال اخیر شاهد خشک شدن عرصه آبی این تالاب هستیم؛ توجه جدی نشود؛ در آینده نزدیک امکان وقوع پدیده ریزگردها در شهرستان بهشهر و استان های شمالی وجود دارد همان طوری که خوزستان دچار بحران ریزگردها شده است.

باقری گفت: بیش از 20 هکتار از عرصه تالاب میانکاله خشک شده است و همچنان پسروی دریای خزر و طبعا آب تالاب ادامه دارد و به همین دلیل همه باید در جهت حفظ منابع طبیعی و محیط زیست تلاش کنند تا این میراث گرانبها برای نسل های آینده باقی بماند.

وی تصریح کرد: گروه های مردم نهاد حامی محیط زیست و منابع طبیعی در شهرستان بهشهر بسیار فعال بوده و همیشه همیار طبیعت هستند و در راستای حفاظت و حراست از طبیعت همیشه به سازمان های محیط زیست و منابع طبیعی کمک کردند که امیدواریم این همیاری میان مردم فراگیر شود.دیدگاه شما در مورد : بی توجهی به حفاظت از جنگل های هیرکانی شرق مازندران

بی توجهی به حفاظت از جنگل های هیرکانی شرق مازندران تغییر کد

 

 

 • روز پزشک مبارک

  روز پزشک مبارک

 • سوم خرداد و فتح خرمشهر

  سوم خرداد و فتح خرمشهر

 • روز بهره وری

  روز بهره وری

 • ملاصدرا

  ملاصدرا