امروز یکشنبه 31 تیر 1397 ساعت 19:15:12

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
خبر شهر

کد خبر : 5688 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 14 اردیبهشت 1396 - ساعت: 19:33

چاپ
وزارت بهداشت در ساخت بیمارستان نقشی ندارد/ جامعه به‌سمت سالمندی سوق پیدا کرده است

معاون اجتماعی وزارت بهداشت:

وزارت بهداشت در ساخت بیمارستان نقشی ندارد/ جامعه به‌سمت سالمندی سوق پیدا کرده است


معاون اجتماعی وزارت بهداشت با بیان اینکه جامعه به‌سمت سالمندی و میانسالی سوق پیدا کرده است، گفت: وزارت بهداشت در بحث ساخت بیمارستان نقشی ندارد و این مهم به وزارت راه و شهرسازی مرتبط است و ما تنها وظیفه تجهیز را برعهده داریم.

سیدمحمدهادی ایازی بعد از ظهر امروز در مراسم تجلیل از خیرین سلامت در بهشهر با تأکید بر نهادینه شدن ظرفیت‌های مردمی در عرصه سلامت به تشریح رویکرد سلامت جامعه‌محور پرداخت و اظهار کرد: فرهنگ‌سازی، مشارکت مردمی، مشارکت بین بخشی، قبول مسؤولیت‌های اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی از جمله مسائل تاثیرگذار در حوزه سلامت جامعه‌محور است.

 

وی با بیان اینکه فرهنگ‌سازی نقش مؤثری در پیشبرد رویکرد سلامت جامعه‌محور دارد، افزود: تلاش خود فرد در حوزه بهداشت می‌تواند به‌عنوان یک عنصر کلیدی عمل کند و هیچ متخصص و پزشکی به اندازه خود فرد در سلامت فردی موثر عمل نمی‌کند و افراد خودشان باید با رعایت اصول بهداشتی و درمانی و خصوصاً بحث تغذیه فشار خون و دیابت خود را کنترل کنند.

 

معاون اجتماعی وزارت بهداشت در ادامه به مشارکت مردمی در حوزه بهداشت اشاره کرد و ادامه داد: در سال گذشته بیش از هزار و 500 میلیارد تومان از طریق مشارکت‌های مردمی به حوزه بهداشت و درمان کمک شد و لازم به ذکر است که شهرستان بهشهر در طی سه سال گذشته رشد 15 برابری مشارکت مردمی در توسعه زیرساخت‌های سلامت را تجربه کرده است.

 

این مسؤول گفت: بحث مشارکت بین بخشی و استفاده از ظرفیت دستگاه‌های مختلف برای بهبود به وضعیت سلامت مردم از دیگر موضوعات مهم و حائز اهمیت به‌شمار می‌آید و این بخش بیش از 75 درصد از حوزه سلامت را به خود اختصاص می‌دهد که حوزه بهداشت و درمان به‌عنوان متولیان امر با درگیر شدن تبعات و پیامدهای حاصل از عدم اجرای صحیح امورات مربوط در بخش بهداشت و سلامت سهم 25 درصدی را دارد.

 

ایازی در ادامه به مسؤولیت‌های اجتماعی اشاره کرد و افزود: تمامی دستگاه‌ها در قبال سلامت مردم مسؤولیت دارند و باید این مسؤولیت را به نحوه احسنت اجرا کنند و مجموعه یا شرکت تولیدی که بیش از 2 هزار نیروی کار جذب می‌کند در قبال سلامت نیروی کار مسؤولیت دارد و باید زیرساخت‌های حداقلی را ایجاد کند.

 

وی عنوان کرد: آسیب‌های اجتماعی به‌عنوان یکی از دغدغه‌ها و مهمترین مسأله جامعه امروز به‌شمار می‌آید و بحث اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ و اختلالات روانی و... در سلامت روحی و روانی افراد تاثیرگذار است و این مهم در مدیریت بهداشت و سلامت را بر آن داشت تا در 8 اسفند ماه جلسه‌ای را با عنوان مجمع سلامت در اجلاس ملی برگزار کند که در پی این نشست تمامی اعضا دیدگاه خود را نسبت به حوزه سلامت مطرح کردند و از تمامی استاندارها مجاب به راه‌اندازی مجمع سلامت در استان و شهرستان‌ها شدند تا با تشکیل این مجمع وضعیت سلامت کشور غربالگری شود و از آسیب‌ها و پیامدهای بعدی جلوگیری شود.

 

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با بیان اینکه مازندران دومین استان برگزارکننده مجمع سلامت در کشور است و شهرستان بهشهر در حوزه مجمع سلامت رتبه دوم را کسب کرده، ادامه داد: سلامت مردم به‌عنوان یک موضوع پیشرو یکی از اساسی‌ترین موضوعات کشور است و بواقع کارها دارای سه ضلع مدیران، متخصصان و مردم و سازمان‌های مردم نهاد و خیرین هستند که اگر هریک از این نهادها وظیفه خود را به‌درستی انجام دهند جلوی خیلی از مشکلات گرفته می‌شود.

 

ایازی با اشاره به اینکه جامعه به‌سمت سالمندی و میانسالی سوق پیدا کرده است، بیان کرد: در حال حاضر ما باید مشارکت مردم را به‌صورت گسترده داشته باشیم و تدابیر مهم در خصوص ارزیابی این وضعیت اتخاذ کنیم تا با مشکلات بدتری مواجه نشویم.

 

وی تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی مازندران در بین دانشگاه‌های دیگر و طبق بررسی‌های بعمل آمده موفق به کسب رتبه نخست در مجمع ملی سلامت شده است.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با بیان اینکه ما دچار عقب ماندگی مفرط شده‌ایم، خاطرنشان کرد: متوسط ساخت مراکز درمانی در کشور 18 سال است این در حالیست که ما در استان تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تخت دولتی در قالب بیمارستان دولتی اضافه نکرده‌ایم و این نشان از وجود مشکلات در کشور بوده است.

 

ایازی ادامه داد: تجهیز 21 هزار تخت به این مجموعه در دستور کار ما تا پایان این دوره بوده که این تعداد به 26 هزار تخت افزایش یافته است.

 

وی از تجهیز هزار و 250 تخت در طی سه سال گذشته در مازندران خبر داد و گفت: مازندران تا قبل این دوره مجهز به 3 هزار و 200 تخت بوده که در طی این سه سال هزار و 250 تخت اضافه و هزار تخت دیگر در سال آتی اضافه می‌شود.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت در پایان گفت: وزارت بهداشت در بحث ساخت بیمارستان نقشی ندارد و این مهم به وزارت راه و شهرسازی مرتبط است و ما تنها وظیفه تجهیز را برعهده داریم.

 

 

 

انتهای پیام/ ایمانه یخکشی 

 دیدگاه شما در مورد : وزارت بهداشت در ساخت بیمارستان نقشی ندارد/ جامعه به‌سمت سالمندی سوق پیدا کرده است

وزارت بهداشت در ساخت بیمارستان نقشی ندارد/ جامعه به‌سمت سالمندی سوق پیدا کرده است تغییر کد

 

 

 • روز پزشک مبارک

  روز پزشک مبارک

 • سوم خرداد و فتح خرمشهر

  سوم خرداد و فتح خرمشهر

 • روز بهره وری

  روز بهره وری

 • ملاصدرا

  ملاصدرا