امروز جمعه 29 تیر 1397 ساعت 20:41:20

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
خبر شهر

کد خبر : 5966 - تاریخ انتشار : دوشنبه 10 مهر 1396 - ساعت: 17:48

چاپ
شانزدهمین سالگرد درگذشت آیت‌الله ابوالحسن ایازی برگزار می‌شود

شانزدهمین سالگرد درگذشت آیت‌الله ابوالحسن ایازی برگزار می‌شود


شانزدهمین سالگرد درگذشت آیت‌الله ابوالحسن ایازی در مسجد جامع رستمکلا برگزار می‌شود.

به گزارش صدای بهشهر، شانزدهمین سالگرد درگذشت آیت‌الله علامه حاج شیخ ابوالحسن ایازی(ره) و گرامیداشت یاد دو فرزند برومندش مرحوم حجت‌الاسلام محمدرضا ایازی رئیس سابق دادگاه تجدید نظر استان مازندران رئیس کل دادگستری استان گلستان و مرحوم حجت‌الاسلام محمدجواد ایازی مسؤول حوزه علمیه و همچنین یادواره بیش از یکصد شهید روحانی حوزه علمیه جعفریه رستمکلا از ساعت 9 تا 14 روز پنج شنبه در مسجد جامع رستمکلا و در جوار حوزه علمیه و بارگاه آن عالم ربانی برگزار می‌شود.

 

آیت‌الله عباسعلی سلیمانی نماینده ولی فقیه در سیستان بلوچستان و امام جمعه زاهدان در این مراسم به ایراد سخنرانی می‌پردازد.

عالم جلیل‌القدر و شخصیت کم نظیر استان مازندران مرحوم حضرت آیت‌الله العظمی علامه حاج شیخ ابوالحسن ایازی(ره) فرزند مرحوم آیت‌ا... حاج شیخ حیدر ایازی(ره) در سال 1310 ش در مازندران شهر رستمکلا دیده به جهان گشود.

او پس از طی مراحل ابتدایی تحصیل و فراگیری ادبیات نزد والد گرانقدرش وارد حوزه علمیه کوهستان شد و چندین سال از محضر حضرت مرحوم آیت‌ا... کوهستانی (ره) کسب علم کرد و مدتی کوتاه هم در حوزه علمیه ساری بهره جست.


معظم له برای ادامه تحصیل همزمان با زعامت پر برکت حضرت آیت ا... بروجردی(ره) بر مرجعیت جهان اسلام وارد حوزه علمیه قم شد و از محضر حضرات آیات بروجردی امام خمینی و علامه طباطبایی (صاحب تفسیر المیزان) بهره برد.


پس از 12 سال بنا به نظر و پیشنهاد استاد عارف حضرت آیت‌الله کوهستانی (ره) وارد حوزه علمیه پر آوازة نجف اشرف شد و در جوار تربت پاک امام علی (ع) از محضر بزرگانی همچون آیات عظام سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خویی سید محمود شاهرودی میرزا باقر زنجانی و میرزا هاشم آملی بهره مند و در سن 30 سالگی موفق به اخذ اجتهاد شد.


معظم له پس از 8 سال تلاش مستمر و آگاهانه در حوزه بزرگ نجف اشرف و بهره‌گیری از محضر اکابر و اقطاب علم و عمل و دست‎یابی به مراتب والای علمی و عرفانی و رسیدن به مراتب عالی اجتهاد بنا به دعوت استاد گرانقدرش مرحوم آیت‌ا... کوهستانی(ره) و تقاضای مردم مازندران در سال 1341 شمسی به همراه فرزندان و همسر مکرمه اش به موطن خود رستمکلا مراجعت کرد.


با رسیدن ایشان به زادگاهش استاد عظیم‌الشأن حضرت آیت‌الله کوهستانی (ره) از نخستین کسانی بودند که به دیدارشان آمدند و فرمودند: « از آنجا که دوران کهولت را سپری می نمایم همواره نگران تداوم نیافتن تلاش دهها ساله خویش در امر اداره حوزه علمیه وتربیت طلاب بودم واین نگرانی را داشتم که مبادا این مهم پس از حیات من به زمین بماند وشخصیتی متکفل اداره آن نشود لیکن اینک پس از مراجعت شما از نجف اشرف و شایستگی هایی که در شما سراغ دارم ، خاطرم آسوده گردید وخوشوقتم که این مهم با جدیت و تلاش شما ادامه خواهد یافت.


آیت الله ایازی (ره) بعد از شنیدن عرایض آیت الله کوهستانی فرمود: «من تنها برای اقامه نماز جماعت به اینجا نیامده ام بلکه تمام انگیزه تحصیلم تدریس بوده است ودوست دارم در اینجا حوزه ای تحصیل بشود که شعبه ای از حوزه نجف اشرف یا قم باشد» .


مردم رستمکلا هم کمر همت بسته و حوزه علمیه جعفریه را تاسیس کردند که گنجایش 200 نفر طلبه را داشته باشد.


بنابراین حوزه علمیه رُستَمکلا از سال ۱۳۴۱ و به دنبال درخواست آیت‌الله کوهستانی از علامه ایازی تأسیس شد.

 

 

 

انتهای پیام / ایمانه یخکشی 

 دیدگاه شما در مورد : شانزدهمین سالگرد درگذشت آیت‌الله ابوالحسن ایازی برگزار می‌شود

شانزدهمین سالگرد درگذشت آیت‌الله ابوالحسن ایازی برگزار می‌شود تغییر کد

 

 

 • روز پزشک مبارک

  روز پزشک مبارک

 • سوم خرداد و فتح خرمشهر

  سوم خرداد و فتح خرمشهر

 • روز بهره وری

  روز بهره وری

 • ملاصدرا

  ملاصدرا