امروز یکشنبه 31 تیر 1397 ساعت 09:16:54

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
خبر شهر

کد خبر : 6196 - تاریخ انتشار : دوشنبه 09 بهمن 1396 - ساعت: 08:27

چاپ
 باغ جهانی عباس آباد بهشهر چند قدم تا خارج شدن از ثبت جهانی

باغ جهانی عباس آباد بهشهر چند قدم تا خارج شدن از ثبت جهانی


این فقط یک تبلیغ برای زندگی خوب تر و در مکانی عمومی به اسم “عباس آباد” نیست! لکن میتوان این تبلیغ را به شکلی دیگر تفسیر کرد ؛ فروش زمین های باغ جهانی عباس آباد در بهشهر مازندران با تغییر کاربری فضای سبز به مسکونی یا تجاری

اما به نظر می آید در این میان یا نه فقط مالکِ زمین های قرار گرفته در ضلع غربی باغ جهانی عباس آباد اطلاعی از جهانی شدن این باغ با ارزش ندارد، لکن متولیانِ شهری که مجوزهای ساخت و تقسیم بندی زمین های باغ جهانی را صادر کرده اند نیز هیچ نمی دانند. از طرف دیگر شاید میراث فرهنگی نیز در این بی اطلاعی سهیم بوده، به وسیله ی ندانستن تغییر کاربری و فروش زمین هایی که عرصه ی باغ جهانی عباس آباد بهشهر را دربرگرفته اند.

 

 قطعه بندی زمین های عرصه ی غربی باغ عباس آباد

تخلف هایی که باغ جهانی عباس اباد را به وضعیتِ امروز کشاند

پرویزسعادتی، مدیر پایگاه میراث جهانی باغ ایرانی در این زمینه به ایسنا توضیح می دهد: در اوایل انقلاب اسلامی، سازمان زندان ها در عرصه ی باغ عباس آباد بهشهر _ یکی از ۹ باغ زنجیره ای ایران که در لیست میراث جهانی به ثبت رسیده _، محبوس احداث کرد و مورد بهره برداری قرار داد. پس از تملک برای این ملک از اداره ثبت سندی با کاربری اداری انتظامی گرفت، پس از آن طبق مصوبه ای در دولت نهم به قوه قضاییه اذن داده گردید بعضی از املاک خود، ازجمله زندان عباس آباد را واگذار نماید.

او با بیان این که سازمان زندان ها بدون توجه به کاربری ملک آن را به یک شخص واقعی به مبلغ دو میلیارد تومان می فروشد و خریدار سندِ تازه ای بدون ذکر کاربری قبلی دریافت می کند، ادامه می دهد: این اتفاق زمانی به وقوع می پیوندد که باغ تاریخی عباس آباد به ثبت جهانی فرا رسیده است.

وی پس از آن فروختن ملک، بدون در نظر گرفتن کاربری اداری انتظامی به شخص واقعی  و در ادامه صادر کردن سند جدید بدون ذکر کاربری برای آن را دو تخلف نخست انجام شده برای عرصه ی باغ جهانی بهشهر می داند و می گوید: مالک جدید در این فاز با ساخت یک سر در بزرگ در عرصه ی باغ جهانی عباس آباد، آغاز می کند به قطعه بندی و فروش قطعات برای ساختن ویلا و در نقاط متفاوت سطح شهر بهشهر با انتصاب بیلبورد و حتی در فضایی گسترده تر مثل شبکه های استانی مازندران و مطبوعات محلی، فروش زمین در عرصه باغ عباس آباد را تبلیغ می کند.

سعادتی سومین تخلف انجام شده در عرصه ی باغ جهانی عباس آباد را توسط کارشناس باغ عباس آباد می داند و می گوید: این کارشناس در زمان مشخص مسئولین میراث فرهنگی استانی و کشوری را از این اتفاق باخبر نمی کند.

 

 تبلیغات در روزنامه های محلی مازندران

کارهای حقوقی در دستور کار است

او پس از آن با اشاره به کارهای انجام شده پس از اطلاع از فروش زمین های عرصه باغ عباس آباد توسط مجموعه میراث فرهنگی را این طور توضیح می دهد: وقتی ما متوجه تخلف های صورت گرفته شدیم، ابتدا کارهای حقوقی در دستور کار جای گرفت و به موازات آن در تهران نشستی با حضور مدیر کل میراث استان مازندران در دفتر اداره امور پایگاه های جهانی تشکیل و طبق صورتجلسه تنظیم شده ی آن جلسه، قرار گردید از ادامه تبلیغات و فروش عرصه ممانعت گردد و علاوه بر این برای خلع ید از مالک، اقداماتی من جمله واگذاری ملک معوض در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه می دهد: پس از مدتی اداره میراث فرهنگی استان مازندران اعلام نمود جانمایی زمینی در اوائل جاده عباس آباد برای واگذاری به مالک صورت گرفته است ، علاوه بر این در شرایطی که احتمال واگذاری ملک در فرح آباد ساری به تقاضای مالک نیز در دستور کار جای گرفت، ناگهان خبر رسید دیگربار قطعه بندی  و تبلیغات شهری و  استانی  از سوی مالک برای فروش عرصه ی باغ جهانی بهشهر عباس آباد آغاز شده است.

 

احتمال خارج شدن از ثبتِ جهانی باغ عباس آباد

سعادتی می گوید: مشکل با بروزِ چند تخلف به نحو کلاف سر در گمی شده که اکنون  امکان دارد عباس آباد را در لیست میراث در خطر یونسکو قرار دهد.

او پس از آن با اشاره به درخواست مدیرکل اداره امور پایگاه های جهانی مبنی بر فرستادن هیاتی از سازمان میراث فرهنگی به استان و موظف کردن مسئولانِ استان مازندران برای پیگیری جدیِ این مبحث ادامه می دهد: مالک برای واگذاری ملک تقاضای مبلغ گزافی را کرده است که پرداخت آن با توجه با اعتبارات تملک توسط سازمان میراث امکان پذیر نیست.

وی تاکید می کند: حل این مشکل یک تنه از سوی سازمان میراث فرهنگی ممکن نیست، بلکه  نهادهای ذی مدخل در استان مثل استاندار و دیگر ادارات مثل مراجع طبیعی باید با اراده و عزمی جدی به حل این مشکل بپردازند، تا زحمت هایی که  برای ثبت این اثر تاریخی در لیست آثار جهانی صورت گرفته به هدر نرود و به وجه بین المللی کشور نیز وارد صدمه ای نشود. 

 مدیر پایگاه میراث جهانی باغ ایرانی اظهار می کند: وقتی یک اثر به ثبت جهانی می رسد، یعنی آن اثر به همه ی بشریت تعلق دارد و یادگاری از نیاکان ماست که نباید با اینچنین آثار با سهل انگاری و ندانم کاری برخورد گردد. باغ جهانی عباس آباد نیز از مداخلات متعددی از سوی مدعیان رنج میبرد که واگذاری عرصه باغ یک نمونه از این کارهای است.

 

 سردر ساخته شده در عرصه ی باغ جهانی عباس آباد

نامه نگاری های بی نتیجه برای باغ جهانی

 

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، به نظر می آید نتیجه پیگیری های سازمان میراث فرهنگی در مورد ی وضع عرصه ی ضلع غربی باغ عباس آباد به حداقل یک سال گذشته بر می گردد، همان طور که سندهای بیان می کنند کاربری این بنا نیز در ابتدا با عنوان “اداری و انتظامی” به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، به نظر می آید نتیجه پیگیری های سازمان میراث فرهنگی در مورد ی وضع عرصه ی ضلع غربی باغ عباس آباد به حداقل یک سال گذشته بر می گردد، همان طور که سندهای بیان می کنند کاربری این بنا نیز در ابتدا با عنوان “اداری و انتظامی” ثبت شده است اما در کارهای بعدی و ثبت سندهای دیگر این بخش از عرصه ی باغ عباس آباد عنوان کاربری حذف شده است.

مرداد ماه سال گذشته سید حسن میری، بازرس کل استان مازندران در نامه ای به بزرگ نیا مدیر کل میراث فرهنگی استان اعلام می کند؛ «با توجه به ارزیابی های به عمل آمده در مورد زمین های احمد جلیلی _مالک زمین_ با کاربری اداری و انتظامی که ملی فرآیند قانونی (مصوبه هیات وزیران به شماره …) ) صورت گرفته و محرز بودن مالکیت وی حتمی است احتیاج به اعلام نظر مراجع طبیعی نیست.

ششم شهریور ماه،  “مالک دهشت” – ششم شهریور ماه،  “مالک دهشت” – مدیر پایگاه جهانی عباس آباد بهشهر – در نامه ای به بابایی، مدیر مراجع طبیعی و آبخیزداری استان به درج آگهی فروش زمین های زندان پیشین عباس آباد بهشهر در هفته نامه محلی در چهارم شهریور و انتصاب بنرهای مکرر مبنی بر فروش در سطح شهرستان بهشهر اشاره و اعلام نموده است: «ضوابط حفاظتی مصوب ملی و جهانی مجموعه عباس آباد به عنوان تنها اثر میراث جهانی در استان دربردارنده ممنوعیت هرگونه  دخل و تصرف در عرصه و ممنوعیت هرگونه دخالت ای که منتج به نابود شدن یکپارچگی و منظر است، در نتیجه اقدام فوق تخلف محرز شمرده شده و بی توجهی به ضابطه های عرصه مجموعه میراث جهانی باغ تاریخی عباس آباد است.» » او حتی خواست تا صحت صادر کردن مجوز تغییر کاربری و پیگیری مبحث صادر گردد.

 نامه اعتراضی به مدیر کل مراجع طبیعی مازندران برای فروش زمین های باغ جهانی

 

از طرف دیگر  در ۲۸ شهریور امسال، مدیر پایگاه جهانی عباس آباد بهشهر در نامه ای به مدیر کل مراجع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – ساری بر ثبت جهانی بودن این محوطه تاکید کرد؛ او درج کرد: «پایگاه میراث جهانی باغ عباس آباد بهشهر طبق ماموریت محوله، متولی مراقبت از عرصه و حریم این اثر ثبت شده درفهرست میراث جهانی نزد یونسکو است، بنابراین با توجه به این که آن سازمان نیز به لحاط ذاتی از این قاعده مستثنی نیست.»

»او در نامه ی خود حتی ضابطه های ارائه و ضابطه های حریم این باغ جهانی را اعلام نمود: «در ضابطه های عرصه (محدوده مرکزی)؛ «هرگونه مالکیت و دخالت در عرصه اکیدا ممنوع است.»، «»، «هرگونه عملیات ذی ربط به ترمیم، حفظ و مراقبت توسط سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری تائید گردید.»، «»، «»، «هرگونه تغییر و دخالت اقتصادی در ارزش سندیت و تمامیت بنا بر شدن ممنوع است.»

»براساس ضابطه های اعلام گردیده حریم (محدوده پیرامونی) نیز باید «همه برنامه ها و طرح ها پیش از هر گونه اقدامی باید مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی داشته باشد.»،«»،«برای ساخت بناهای داخل حریم باغ تنها زامانی مجوز صادر می گردد که تنگنا و ضابطه های ساخت و ساز مراعات گردد. ( (حداکثر ۵/۵ متر ارتفاع تا سطح یک طبقه)»، «بنا باید به طریقی ساخته گردد که منظر باغ عباس آباد از بین نرود.»، «»، «طراحی نما باید بر طبق الگوهای سنتی – میراثی و مواد طبیعی وبومی با هماهنگی محیط طبیعی اطراف باشد.»، «»، «جهت هرگونه طرح توسعه، تغییر با سطح سنجی برای پروژه های ساختمانی با جهت تسهیلات زیر ساختی مثل برق، مرجع، سامانه فاضلاب و غیره، باید پیش از هرگونه اقدام مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری اخذ گردد.»

 نامه دهشت به مالک زمین های غربی باغ جهانی

 

»او در نامه نگاری هایش حتی به سراغ مالک این املاک هم رفت و در نامه ای به وی در ۲۳ مهر به وی تاکید کرد تا ضابطه های و ملاحظات قانونی این مجموعه جهانی را رعایت کند.

او چند روز بعد یعنی در ۲۹ مهر در نامه ای به مدیر کل میراث فرهنگی استان اعلام نمود که «براساس جلسه شورای راهبردی پایگاه میراث جهانی باغ عباس آباد بهشهر مبنی بر ارزش آزادسازی املاک آقای جلیلی در محدوده عرصه باغ جهانی از طریق اعطای زمین معوض در مکان مناسب در محدوده حریم یا خارج از حریم به مالک مذکور، قطعه ای از زمین های در حریم اثر فوق الذکر به مساحت تقریبی  ۱۰ هکتار از سوی او پیشنهاد گردید؛ تا برای پیگیری های بعدی از طریق مراجع ذی صلاح اقدام قانونی لازم صورت پذیرد.»دیدگاه شما در مورد : باغ جهانی عباس آباد بهشهر چند قدم تا خارج شدن از ثبت جهانی

 باغ جهانی عباس آباد بهشهر چند قدم تا خارج شدن از ثبت جهانی تغییر کد

 

 

 • روز پزشک مبارک

  روز پزشک مبارک

 • سوم خرداد و فتح خرمشهر

  سوم خرداد و فتح خرمشهر

 • روز بهره وری

  روز بهره وری

 • ملاصدرا

  ملاصدرا