امروز دوشنبه 01 مرداد 1397 ساعت 02:24:30

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
خبر شهر

کد خبر : 6307 - تاریخ انتشار : سه شنبه 15 اسفند 1396 - ساعت: 15:47

چاپ
 مدافعان حرم فراموش نشوند / تاکید آیات بر «صله رحم»

توصیه‌های عیدانه یک استاد تفسیر قرآن :

مدافعان حرم فراموش نشوند / تاکید آیات بر «صله رحم»


آیت‌الله حسینی مازندرانی گفت: مردم در طول سال به ویژه این روزهای پایانی سال 96و همچنین در عید نوروز 97، به یاد شهدای مدافعان حرم باشند.

آیت‌الله سید رضا حسینی مازندرانی، نماینده مراجع معظم تقلید، مفسر قرآن کریم، و مسئول حوزه علمیه امام حسین (ع) شهر ری دیشب ۲۷ اسفند ماه در جلسه تفسیر خود در سخنانی با تبریک ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و امام خمینی (ره) و همچنین عید نوروز به عموم مردم به ویژه فارسی‌زبانان جهان، گفت: امیدوارم، سال ۹۶، سال ظهور امام زمان (عج) و هنگامه صلح، آرامش و دوستی میان ملت‌های دنیا باشد.

این استاد تفسیر قرآن کریم یادآوری کرد: فقه اسلامی، توصیه‌های بسیار درباره ابراز محبت و احترام به پدر، مادر، بستگان و نزدیکان دارد. بنابراین در طول سال به ویژه عید نوروز، نسبت به صله رحم اهتمام داشته باشیم.
 
این استاد اخلاق حوزه علمیه ابراز داشت: آیات بسیاری از قرآن کریم، توصیه فراوان درباره تکریم والدین و رعایت صله رحم دارند که از جمله سوره اسرا، آیه ۲۶؛ و سوره روم، آیه ۲۸؛ و سوره نسا، آیه اول هستند.
 
آیت الله حسینی مازندرانی با بیان اینکه صله رحم، آثار زیادی دارد که افزایش طول عمر انسان، توسعه رزق، بخشش گناهان، دور کردن بلاها، محبوب شدن نزد خانواده و اقوام و استجابت دعا از جمله آنها است، گفت: روایات نیز تاکید بسیاری نسبت به انجام صله رحم دارند. برای نمونه، امام رضا (ع) فرمودند اگر کسی به دیدار فامیلش برود و او را تکریم کند، اگر سه سال از عمرش باقی مانده باشد، عمرش، سی سال بیشتر می شود.
 
این نماینده مراجع معظم تقلید عنوان کرد: رسول گرامی اسلام (ص) فرمودند: هرکس، صله رحم بجا آورد، خداوند متعال، عمرش را زیاد و روزی اش را توسعه می بخشد. حضرت محمد (ص) فرمودند صله رحم کنید ولو به یک سلام.
 
وی با بیان اینکه قرآن، کسانی که صله رحم را انجام نمی دهند در معرض عذاب خداوند معرفی می کند، بیان کرد: آیات زیادی درباره آثار قطع رحم تذکر داده‌اند که سوره محمد، آیات ۲۲ و ۲۳؛ سوره نحل، آیه ۲۵؛ و سوره بقره، آیه ۲۷٫ از جمله این آیات هستند.
 
حسینی مازندرانی تصریح کرد: از پیامبر اکرم اسلام (ص) سوال شد مبغوض ترین انسان‌ها نزد خداوند چه کسانی هستند، که حضرت فرمودند مشرک. سوال شد، چه افراد دیگری، مبغوض درگاه الهی هستند، حضرت پاسخ دادند، قاطعین رحم (کسانی که صله رحم را ترک کرده‌اند.
 
این استاد تفسیر قرآن کریم در بخش دیگری از سخنانش گفت: اعیاد بر چند نوع هستند: اول، اعیاد اسلامی است، که مسلمانان دیگر هم دارند مثل عید فطر وعید قربان که در این دو عید نماز عید هم خوانده می شود وباید عید مبعث را به آن اضافه کرد که نماز ندارد.
 
دوم، اعیاد مذهبی است که همان عیدهایی است که شیعه دارد وعمده این عیدها ،عید عذیر خم ونیمه شعبان است .همه اعیاد مذهبی، مهم است اما عید غدیر ومیلاد باسعادت حضرت ولی عصر (عج) اهمیت خاصی دارد. سوم، اعیاد ملى مانند روز آزادى و استقلال برخى از ملتها از چنگ استعمار. چهارم، عید طبیعى و تكوینى مانند عید نوروز كه در آغاز بهار و سال نو مطرح مى شود.به غیر ازکشور ایران کشورهای دیگر همچون افغانستان ،تاجیکستان ،ازبکستان وترکمنستان این عید راعید ملی می دانند.
 
این استاد حوزه علمیه اضافه کرد: در اسلام روزهایى به عنوان عید اعلام گردیده است كه مهمترین آنها عبارتند از: اول شوال (عید فطر)، دهم ذیالحجه (عید قربان)، هیجدهم ذى الحجه (عید غدیر)، بیست و هفت رجب (روز مبعث) و جمعه و تمام این روزها به نوعى بازگشت به خویشتن و احساس مسدولیت و به انگیزه تحول و انقلاب درونى نه صرف شادى و شادمانى است.
این استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به جایگاه برجسته مدافعان حرم در حفظ امنیت و آرامش مردم ایران، گفت: مردم در طول سال به ویژه این روزهای پایانی سال ۹۵ و همچنین در عید نوروز ۹۶، به یاد شهدای مدافعان حرم باشند و به طرق مختلف ولو به اندازه کشیدن دست نوازش بر سر کودکان این شهدا و مدافعان حرم، قدردان ایثار، صبر و جانفشانی مدافعان حریم و حرم اهل بیت (ع) باشند.


دیدگاه شما در مورد : مدافعان حرم فراموش نشوند / تاکید آیات بر «صله رحم»

 مدافعان حرم فراموش نشوند / تاکید آیات بر «صله رحم» تغییر کد

 

 

 • روز پزشک مبارک

  روز پزشک مبارک

 • سوم خرداد و فتح خرمشهر

  سوم خرداد و فتح خرمشهر

 • روز بهره وری

  روز بهره وری

 • ملاصدرا

  ملاصدرا